اتحادیه بهداشتكاران دهان و دندان ایران

تنها محفل گفتگوی بهداشتکاران دهان و دندان ایران

عصب كشي

روت كانال Root canal   ( عصب كشي ) 

 روت كانال Root canal   ( عصب كشي ) درماني است كه براي ترميم ونجات دادن يك دندان به طور بدي دچار پوسيدگي شده ويا عفونت كرده است به كاري مي رود . درهنگام انجام روت كانال عصب وپولپ دندان بيرون آوردن شده وداخل دندان تميز مي گردد.

پالپ دندان يك منطقه نرم در مركز دندان مي باشد . عصب دندان در مجراهاي ريشه دندان قراردارد. مجراي ريشه دندان به غير از عصب حاوي عروق خوني نيز مي باشد كه خونرساني يا تغذيه دندانها به عهده آنها ميباشد .
 بعد از اينكه دندان از زير لثه جوانه زده وبيرون مي آيد ، اعصاب موجود در ريشه دندانها ديگر نقش چندان زيادي در سلامت وعملكرد دندانها بازي نمي كنند ، تنها عملكرد اعصاب ، دادن حس به دندانها مي باشد تا در مقابل چيزهاي داغ يا سرد ، احساس داشته باشند . بنابراين وجود يا فقدان عصب دندانها در عملكرد روزانه آنها تأثيري ندارد .
 وقتي عصب يا پولپ دندان آسيب مي بيند ، باكتريها شروع به تكثير مي نمايند . اين باكتريها وساير موادي كه از پوسيدگي ايجاد مي شود مي توانند باعث ايجاد عفونت يا آبسه دندان شوند . آبسه ها كيسه هايي پر از چرك هستند كه در انتهاي ريشه دندانها ايجاد مي شوند . وقتي كه عفونت به انتهاي ريشه دندان مي رسد ، يك آبسه تشكيل مي گردد.

 به غير از آبسه، در انتهاي ريشه دندان ، عفونت مي تواند باعث بروز موارد زير شود ؛
۱-ورم كردن كه ممكن است به ساير قسمتهاي صورت ، گردن يا سر نيز كشيده شود.۲-از دست رفتن استخوان در اطراف نوك ريشه دندان ومشكلاتي كه در هنگام تخليه چرك از ريشه دندان به بيرون ايجاد مي شود
به دلايل مختلفي عصب وپولپ دندان ممكن است آسيب ديده ، ملتهب شود و عفوني گردد كه اين دلايل شامل پوسيدگي شديد دندان ، كارهاي مجدد انجام دادن دندانپزشك به روي يك دندان ويا پر كردن يا حجم زياد يك دندان ، ترك خوردن يا شكستگي دندان ويا وارد آوردن ضربه به صورت مي باشد .
درهنگام بروز علايم ونشانه هاي زير مي فهميم كه دندان نياز به انجام روت كانال ( عصب كشي ) دارد .
دندان درد شديد درهنگام غذا خوردن يا فشار آوردن برروي دندان .
حساس شدن يا درد گرفتن طولاني مدت دندان در هنگام مواجه با چيزهاي داغ يا سرد .
تغيير رنگ پيدا كردن دندان .     
ايجاد تورم و حساسيت در لثه كنار دندان
پيدا شدن يك جوش يا كوزك به طور دائمي ويا عود كننده برروي لثه .

************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

با استفاده از روش ها و تکنیک های جدید ارتودنسی می توان لبخند زیبا را که همان لبخند متناسب با صورت هر فرد است، طراحی کرد. امروزه گستره درمان ارتودنسی بسیار فراتر رفته و تنها منحصر به سیم کشی و منظم کردن دندان ها نیست.

لبخند زیبا وضعیتی است که فاصله و رابطه بین دندان های قدامی و لب ها رعایت شده باشد. فاصله کمتر یا بیش از حد استاندارد در زیبایی چهره اثر منفی می گذارد. در طراحی لبخند زیبا، بین لبه دندان های قدامی بالا تا لب بالا باید فاصله ای حدود ۳ تا ۴ میلیمتر وجود داشته باشد، در حالی که در بسیاری موارد این فاصله بیش از ۶ میلیمتر است.

با توجه به یک سری اصول خاص می توان جزئیات طراحی طرح لبخند را مطابق با استاندارد ها انجام داد و انجام این کار بدون تجربه و تخصص کافی سبب ناموزون شدن صورت بیمار می شود، به طوری که پایین آوردن بیش از حد لب بالا در طراحی لبخند نه تنها چهره فرد را زیبا نمی کند بلکه موجب می شود سن بیمار بیشتر به نظر برسد.

طراحی لبخند با استفاده از دانش ارتودنسی در دختران تا پیش از ۱۰-۱۱ سالگی و در پسران تا پیش از ۱۲-۱۳ سالگی دارای بیشترین احتمال موفقیت است.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

برای محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی ماده ای وجود دارد به نام “فلوراید”. این ماده که در واقع گارانتی دندان ها در برابر پوسیدگی به شمار می رود، به آب آشامیدنی اکثر شهر ها افزوده می شود تا فلوراید کافی به دندان های همه افراد جامعه برسد. در دوران کودکی و وقتی که دندان ها در حال شکل گیری هستند، اگر فلوراید کافی به آن ها برسد، ساختمان شان در برابر پوسیدگی مقاوم تر می شود. به همین دلیل رساندن فلوراید کافی به دندان های کودکان (فلورایدتراپی) یکی از اهداف اصلی دندانپزشکان کودکان است.

منابع فلوراید عبارتند از:

- آب آشامیدنی اکثر شهر ها

- آب های معدنی استاندارد

- خمیر دندان های دارای فلوراید

- شکر

- نمک

- شیر

یکی از روش های ایمن کردن دندان های کودکان در برابر پوسیدگی، این است که کودکان را هر شش ماه یا هر یک سال برای درمان با فلوراید(فلورایدتراپی) به دندانپزشکی ببرید. در این درمان ها فلوراید با غلظت بسیار زیاد روی سطح دندان های کودک گذاشته می شود که مینای دندان هایش را در برابر پوسیدگی مقاوم می کند.

بیشتر کودکان عادت دارند خمیر دندان را به دلیل مزه ی آن قورت بدهند، اگر خمیر دندان دارای فلوراید و مخصوص بزرگسالان باشد و قورت دادن آن مکررا تکرار شود، ممکن است کودک دچار مسمومیت با فلوراید شود. برای جلوگیری از ایجاد این حالت بهتر است مقدار کمی خمیر دندان روی مسواک کودکان قرار داده شود و پس از مسواک زدن از آن ها خواسته شود که خمیر دندان را تف کنند. بهتر است برای کودکان زیر ۲ سال خمیر دندان بدون فلوراید استفاده شود.

از اولین علایم مسمومیت با فلوراید حالت تهوع است که در صورت بروز آن توصیه می شود که به کودک یک لیوان شیر بدهید و او را به مرکز درمانی منتقل کنید.

topcycle.gif]

 

٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪٪

 

Composites کامپوزیت ها

Composites کامپوزیت ها


تعریف: در انگليسي به معني مخلوط، چيز مركب مي باشد. نسبت های اختلاط به هدف حصول کیفیت متوسطی از خواص هر یک از اجزاء و برای حصول  خواص بینابینی انتخاب شده است. در دندان پزشکی از حدود سال 1960 ترکیباتی که از چهار جز اصلی:
Organic Polymer Matrix ماتريكس پليمري آلي
Inorganic Filler Particles اجزاء فيلري غير آلي
Coupling agent عامل اتصال
Initiator-accelerator System سيستم محرک آغازین
تشکیل شده بود به رشته دندان پزشکی وارد شد که با توسعه آنها خصوصیات مختلف ترکیبات آکریلیک قدیمی بهبود یافت که از جمله آنها: خصوصیات مکانیکی بالاتر، LTCE: lower thermal coefficent of expansion ضریب حرارتی کم در انبساط، تغییرات ابعادی کمتر، مقاومت به سایش بیشتر و بهبود کاربرد کلینیکی قابل ذکر است.

  کامپوزیت همه منظوره
All Purpose Composite کامپوزیت همه منظوره
جهت ترمیم های کلاس III تا V قدامی که زیبایی حائز اهمیت بود به کار می رود و نیز در کلاس I جایی که نیروها در حد متوسط بودند.
کامپوزیت ریز دانه-دندانپزشکی ایرانیان
Microfilled Composite کامپوزیت دانه ریز
مناسب برای ترمیم کلاس III و کلاس V می باشند چرا که امکان زیبایی و پالیش بسیاری دارند. از انواع کامپوزیت نوری بوده حاوی رزین دی متاکریلات و فیلر سیلیکای کلوئیدال حجمی فیلر است.
یک نوع محصول به صورت موفقیت آمیزی در ترمیم نواحی خلف به کار رفته است.
به علت مقدار کمتر فیلرها، انقباض پلیمریزیشن بیشتر، جذب آب و انبساط حرارتی بیشتر نسبت به میکروهیبرید دارند.
کامپوزیت ترکیبی مقاوم- دندان پزشکی ایرانیان
Packable Composite کامپوزیت ترکیبی مقاوم
مناسب برای حفرات کلاس I و II و VI است.
لایت کیور بوده دارای رزین دی متاکریلات و مقدار 70-66 % حجمی فیلر است.
تقابلات فیلرها و تغییرات رزین ها باعث تولید آنها است.
عمق کیور زیاد، انقباض پلیمریزیشن کم، رادیو اپاسیتی و سرعت سایش کم ازخصوصیات  آنهاست که مشابه با آمالگام است.
کامپوزیت رقیق-دندان پزشکی ایرانیان
Flowable Composite کامپوزیت رقیق
جهت حفرات سرویکال، ترمیم اطفال و حفرات دارای استرس کم استفاده می شود.
لایت کیور بوده
ویسکوزیتی پایین آنها امکان قراردهی با استفاده از سرنگ در حفرات را می دهد.
 انقباض پلیمریزیشن زیاد و مقاومت به سایش کمتری نسبت، میکروهیبریدها دارند.
کلمپوزیت لابراتواری-دندان پزشکی ایرانیان 
Laboratory Composite کامپوزیت لابراتواری
کراون، اینله، وینر باند شونده به فلز و بریج های بدون فلز با استفاده از این کامپوزیت روی دای تهیه می شود و از ترکیب نور، حرارت، فشار و خلا جهت افزایش درجه پلیمری آنها استفاده می شود.
برای افزایش استحکام و سفتی، این نوع کامپوزیت ها با فیبرها و الیاف تقویت می شوند و ترمیم به وسیله سمان کامپوزیتی متصل می شود و شکل حفره تهیه شده باید بدون گیر باشد.
کامپوزیت هسته-دندان پزشکی ایرانیان
Core Composite کامپوزیت هسته
کامپوزیت مناسب جهت بازسازی
بیلد آپ تاج دندان های از دست رفته
محاسن نسبت به آمالگام:
-  امکان اتصال به عاج
-  کانتور پذیری آسان
-  استحکام زیاد
-  رنگ مناسب ریز ترمیم های سرامیک
کامپومر/کامپوزیت اصلاح شده 
Compomer/Modified Composite  کامپومر/کامپوزیت اصلاح شده
کامپومرها جدیدترین سمان های resin-based می باشند که جهت سمان کردن آلیاژهای Cast روکش و بریج، روکش ها و بریج های پرسلن متصل به فلز و اینله های طلای ریختگی و انله ها به کار می روند
کامپومرها به نام کامپوزیت های پلی اسید-مدیفاید جهت ترمیم نواحی دارای استرس پایین و اخیراً ترکیبات جدیدی از آنها جهت ترمیم های کلاس I و II و ترمیم بیماران دارای ریسک متوسط پوسیدگی کاربرد دارد.
شامل پلی اسید مودیفاید رزین سیلیکات گلاس، آزاد کننده فلوراید می باشد که بدون آب تهیه و فرمول بندی شده است.
با مکانیسمی مشابه گلاس و هیبرید یونومر فلوراید آزاد می کند ولی به علت کمتر بودن مقدار گلاس آینومر موجود در ترکیب، مقدار و تداوم این امر کمتر از دو ماده فوق است.
به صورت تک خمیری بسته بندی شده است.
به علت دارا بودن رزین، نیازمند باندینگ جهت باند به دندان می باشد.
 
 
***************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************** يونيتهاي دندانپزشكي

جایگزین با شماره 70

 

 

 

 

 

 دستگاه اتوكلاو و فور دندانپزشكي:

دستگاه اتوکلاف با گرمای مرطوب در دمای 131 درجه سانتیگراد یا 270

درجه فارنهایت و فشار 20 پوند و دستگاه فور در  دمای 180 درجه سانتیگراد یا 370 درجه  فارنهایت کلیه وسایل  و ابزار های دندانپزشکی که سطوح تماس و جانبی انها پس از انجام خدمات الوده شده اند از هر .گونه باکتریها - قارچها و کلیه ویروسها پاک  و استریل می نمایند (Micro 10)و (deconex): مایعات شیمیای استریل کننده دكونكس و میکروتن: 

مايعات شيميايي استريل كننده:  با استانداردهاي بين المللي كه با نگهداري وسايل و ابزارهاي دندانپزشكي با غلظت و مدت محدود در داخل آن، كليه باكترها، قارچها و ويروسهاي بيماريزا را از بين برده و استريل مي كند.

 

دستگاه اولتراسونيك

اين دستگاه با استفاده از امواج اولتراسونيك دبريها، لخته هاي خون و مواد دندانپزشكي باقيمانده برروي وسايل را برداشته و تميز مي كند.

 دستگاه كاويترون Piezon-airflow

 دستگه كاويترون پيشرفته با فشار هواي قوي جهت انجام جرم گيري و زدودن رنگدانه ها   برروي سطح دندانها، كه معالجه را موثرتر مي كند.(Stain )

 

 (intra oral camera) دوربين داخل دهاني:

   دوربين داخل دهاني به دندانپزشك اين فرصت را مي دهد كه وضعيت دندانهاي بيمار را   در مقابل صندلي دندانپزشكي مشاهده كند. آگاهي بيمار به درمان و مشاهده خدمات قبل و بعد از انجام كاربر روي مانيتور، ال سی دی راهنمايي و آموزش بيمار در حين كار، گرفتن عكسهاي دندانپزشكي قبل و بعد از انجام كار، با بزرگنمايي بيشتر و ثبت در پرونده از مزاياي اين سيستم مي باشد.

(LCD)مانيتور 

  مشاهده تصاوير بزرگ شده توسط دوربين داخل دهاني از وضعيت بهداشتي دهان و دندان و لثه ها به بیماران و ارائه توضیحات خدمات دندانپزشکی و  آموزشها بصورت مولتی مدیا بر روی مانیتور ال سی دی   

دستگاه لايت كيور خارجي

( با خروجي 1000 وات) LED  دستگاه لايت كيور خارجي كلتن _دنتین  _ فوتولوكس و (   

ع ش 1063

دستگاههاي استاندارد و قوي جهت كيور كردن و سفت كردن مواد ترميمي كامپوزيت(همرنگ)و باز سازي زيبايي دندانها 

 

( دستگاههاي آمالگاماتور خارجي دیجیتالی)

براي مخلوط كردن مواد غير همرنگ(آمالگام)خارجي با كيفيت مطلوب

 

 

 

 

 دستگاه راديوگرافیويلا و نگاتسکوپ:  

 جهت گرفتن عكسهاي پري اپيكال(كوچك)اطفال و بزرگسال  دردرمانهاي عصب كشي، ترميمي و زيبايي و جراحي ها

الكترو سرجري (كوتر) :

دستگاهي است براي برداشتن نسوج نرم بدون برشهاي جراحي وسيع توسط حرارت درمدت كوتاه.

  كپسول اكسيژن و ست احياء:

 

كلينيك دندانپزشكي مجهز به ست احياء و كپسول اكسيژن جهت مواجهه با هر گونه موارد اورژانسهاي دندانپزشكي مي باشد.

 

 

  سيستم تهويه مطبوع:

كليه واحدهاي كلينيك مجهز به سيستم تهویه مطبوع پلاسما جهت خنك نگهداشتن و گرم نگهداشتن اطاقها در تمامي فصول سال مي باشد.

 

  دستگاه اندوروتاري:

 استفاده اين دستگاه در درمانهاي نوين عصب كشي، جهت  افزايش كيفيت و سرعت انجام كار و راحتی بيمار مي باشد.

  رايانه و نرم افزار مديريت كلينيك:

كلينيك دندانپزشكي آپادانا مجهز به رايانه و نرم افزار مديريت كلينيك جهت دريافت و ذخيره تصاوير و پرونده بيماران، گزارشات مختلف درماني و قابليت استفاده بصورت شبكه مي باشد

 

******************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

تمیز کردن بریج های دندانی

روش تمیز کردن بریج های دندانی

بهداشت دهان ودندان ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.مسواک ونخ دندان بهترین روش برای تمیز کردن دندان های طبیعی است اما باید توجه داشت در مواردی که دندان ها بازسازی شده اند ، جراحی لثه انجام شده ویا دندان  ها ی مصنوعی در دهان وجود دارند تمیز کردن دندان  ها ممکن است متفاوت باشد ونیاز به وسایل وابزار دیگری داشته باشیم.

بریج های دندانی نوعی دندان مصنوعی ثابت است که بر روی دو دندان مجاور قرار می گیرد.در این روش دودندان مجاور ناحیه بی دندانی تراش خورده وبه عنوان پایه قرار می گیرند ودندان مصنوعی در حقیقت به این دندان های پایه متصل می شود.(شکل زیر)

 

از آن جائی که این دندان ها در دهان ثابت می باشند بسیار مهم است که به طور مرتب تمیز شوند.همانطور که مشاهده می شود ناحیه بی دندانی را نمی توان با نخ دندانی معمولی تمیز کردزیرا از ناحیه بین دندانی رد نمی شود.بنابراین باید بتوانیم به گونه ای نخ را از زیر بریج رد کنیم .خوشبختانه هم اکنون انواعی از نخ های دندانی وجود دارد که به طور اختصاصی برای تمیز کردن زیر بریج ها ساخته شده اند.(به عنوان نمونه می توان به نخ دندان سوپر فلاس اورال بی اشاره کرد).این نخ ها به گونه ای ساخته شده اند که یک سر محکم تر دارند که قابلیت رد شدن از زیر بریج را دارد.پس از رد شدن نخ از زیر بریج با قسمت پهن تر نخ می توان ناحیه بین بریج ولثه ونیز اطراف دندان های پایه را به طور کامل تمیز نمود

.

                              

 

 

                                            

در صورتی که بخواهیم از نخ های معمولی برای تمیز کردن زیر بریج ها استفاده کنیم به وسیله ای برای رد کردن آن از زیر بریج احتیاج داریم.خوشبختانه این وسیله نیز به شکل های مختلفی در داروخانه ها موجود است.شکل های زیر روش استفاده از چنین وسایلی را نشان می دهد.

                                         

 

 

 

 

 

از دیگر وسایلی که در تمیز کردن ناحیه زیر بریج ها به کار می رود واترپیک یا واترجت است.این هاا دستگاهی هستند که آب را با فشار به ناحیه بین دندان وزیربریج ها می پاشد وخرده های غذای باقیمانده را خارج می نماید.هم اکنون این دستگاه ها به طور مستقل ویا همراه با مسواک برقی در داروخانه ها وجوددارند.

 

 

                                                

افرادی که بریج دارند باید حداقل شبی یک بار ناحیه زیر بریج را به طورکامل تمیز نمایند تا از پوسیدگی دندان های پایه وایجاد بیماری های لثه در اطراف آن ها جلوگیری گردد و همیشه دهانی تمیز وبی بو داشته باشند

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۳/۲۵ساعت 14:23  توسط جاویدان  |